Bebeklerde Egzama Nedir ve Belirtileri

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bebeklerde Egzama

Bebeklerde Egzama

Bebeklerde Egzama Nedir ve Belirtileri

Bebeklerde egzama, cilt üzerinde görülen ve genel itibari ile 6 ile 24 ay araları arasında görülen bir tür alerjik cilt hastalığıdır. Vücudun her yerinde çıkabilme ihtimali olan egzama genel olarak kol, yanak ya da bacaklarda görülebilir. Egzama, hafif kabuklu, kızarıklık belirtileri olan ve biraz da nasıra benzer bir cilt hastalığı olarak tanımlanabilir.

bebeklerde egzama
Bebeklerde egzama belirtileri

Egzama, genel olarak nem sıkıntısı, kuru hava, bazı alerjik sabunlar da egzamanın nedenleri arasında yer alabilir. Yünlü kazaklar ya da cildin tahriş olması da hem belirtileri hem de nedenleri arasında yer almaktadır. Cildi tahriş edebilecek maddeler ya da giysiler, bebeğin egzama olmasının nedenleri arasında yer alsa da buna dikkat etmeli ve bebeği böyle şeylerden uzak tutmalısınız. Bunun yanı sıra egzama, genetik de olabilir. Bu da bir belirtidir. Eğer aile yakınlarında ya da aile de egzama, astım ya da bu gibi hastalıklar görülme olasılığı var ise çocukta da görülme oranı artmaktadır. Fakat bu durum çoğu zaman geçici bir durumdur. Anne sütü ile bu durum da geçebilir.

Egzama belirtileri ise oldukça fazladır. İlk önce vücutta çıkan kızarıklıkların nedensiz olması ile başlayabilir. Nedensiz çıkan kızarıklıklar ile baş gösteren egzama, bazı şeylere olan alerji ile de kendini gösterebilir. Bu kızarıklıklar sonucu kanamaya da yakın sivilceler çıkabilir.

Bebeklerde egzama nedenleri
Bebeklerde egzama nedenleri

 

Özellikle kol eklem ya da bacak eklem yerlerinde çıkan kızarıklıklar, alın ya da ense bölgesinde de görülebilir. Bunun yanı sıra kulak arkasında da görülen egzama, çok fazla kaşıntı da yapabilmektedir.

Egzamanın bir diğer belirtisi ise cildin kuruması ve ciltte oluşan kırmızı lekelerdir. Cildin kurumasının yanı sıra ise döküntüler de olabilir. Bu döküntüler genelde kahve rengi olabilir. Eğer çok fazla egzama görülüyor ise mutlaka doktora başvurmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

  1. bebeklerin ciltleri doğduğunda çok narindir bu nedenle egzama çok sık görülüyor. Alınan giysilerin kaliteli olmasına dikkat edin. Kumaşları cildine zarar verecek gibi olmasın. Ufacık canların canı acımasın 🙁 Doktora götürmekte fayda var her duruma karşı.

  2. Artık bir çok hastalığa bebekler de yakalanıyor. Organik olmayan yapay gıdalar yiye yiye bu hale geldik. Bebekte egzama nedir ya. Onlar ufacık pofuduk şeyler onalara bu hastalıklar yakışmıyor

  3. bebeklerin egzemaya yakalanabileceğini hiç bilmiyordum. şimdi bile çekilmiyor bebekken çok fena acı veriyordur.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir