!-- Start Alexa Certify Javascript --> Bebekler Neden Emmeyi Reddeder? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bebekler Neden Emmeyi Reddeder?

Bebekler Neden Emmeyi Reddeder?

 

 

Emmeyen Bebekler

 

Anne adayları, bebeğin en az altı ay boyunca anne sütüyle beslenmesi gerektiğini hamilelik süreçleri boyunca sadece doktorlarından değil, annelerinden, kayınvalidelerinden, çocuk büyütme konusunda deneyimli komşularından da duyar. Bu yüzden emmeyen bir bebek, anne adaylarının ve yeni annelerin bebeklerine dair taşıdıkları en büyük endişelerden bir tanesidir.

 

 Neden Emmeli?

 

 Anne çocuk sağlığı konusunda çalışan uzmanlar, bebeklerin ilk altı ay sadece anne sütüyle beslenmesinin çok önemli olduğunu vurgularken, bebek emmeyi kendiliğinden bırakmadığı sürece, emmeye devam etmesinin sağlıklı olduğunu, birinci yaşını doldurduğunda bebeği sütten kesmenin, fizyolojik ve psikolojik açıdan olumsuz sonuçlara yol açabileceğini söylüyor. Anne sütü bebeklerin kemik ve kas sistemi açısından geleceğe yatırım niteliği taşıyor. Ayrıca emmek bebeğin güven ve bağlılık gibi pek çok duygusal ihtiyacının giderilmesine de yardımcı oluyor.

 

 Neden Emmiyor?

 

Öncelikle şunu unutulmamalı, eğer bebek memeyi herhangi bir sağlık sorunu sebebiyle reddetmiyorsa, bu geçici bir durumdur ve bir süre sonra mutlaka emecektir. Biberon ve emzik kullanımı bebeğin emme becerilerini sekteye uğratabilir. Ağız içi yaraları zamanla oluşabileceği gibi bebekler ağız içlerinde yaralarla da doğabilir. Bu durumda emmek istememeleri gayet normaldir. Ağız içi yaraları tedavi edildiğinde, yeniden emmeye başlayacaklardır. Ağız ve dil yapısındaki anormallikler de emmeye engel teşkil edebilir. Bazı bebekler alerjik doğar. Bu bebekler süt ve süt ürünlerine karşı yüksek fiziksel tepkiler gösterirler. Bu gibi vaziyetlerde içgüdüsel olarak kendilerini korumaya alıp memeyi reddetmeleri, nadiren de olsa rastlanabilen bir durumdur. Daha büyük bebeklerinse, diş çıkarma, ek gıdayla geçişle birlikte anne sütünün tadının lezzetli gelmemesi, hareketlenmeye başlamalarıyla birlikte meme emmekten daha eğlenceli aktivitelerle karşılaşması gibi nedenlerden ötürü emmeyi reddettikleri bilinmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

  1. Benim de eşim çok üzülüyordu ilk günlerde kızım emmediğinde ama birkaç gün sonra düzene girmeye başladı

  2. ilk oğlumu doğruduğumda çok korkmuştum benzer bir sorun bende de olacak diye. Çok şkür olmadı ama çevremde bu tip problemlerle karşılaşan çok insan görüyorum.

  3. Mutlaka alerjisi olup olmadığını kontrol ettirmek lazım. Süt ürünlerine alerjisi varsa ısrar etmek de kötü sonuçlara neden olabilir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir