Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Her anne bebeği doğmadan önce bakım konusunda çeşitli araştırmalar yapar. Öyle ki onlara en iyi şekilde bakmak, onlara güzel bir hayat sunabilmek her ebeveynin en birincil görevleri arasında yer almaktadır. Peki bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bebek bakarken nelerin yapılmaması gerekiyor? Bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra ilk olarak emzirme konusunda bir düzen oluşturmalısınız. İlk haftalarda genellikle emzirme düzensiz bir hal alacaktır. Ancak bilinmelidir ki bir bebek, her istediği zaman emzirilmemelidir. Ancak emzirme konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da kadınların göğüslerinin her iki tarafının da eşit sürede kullanılmasıdır. Emzirme süreci tek bir göğüs ile gerçekleştirilse ilerleyen süreç içerisinde göğüsler arasında oldukça büyük bir simetrik fark söz konusu olacaktır. Bebek bakımı gerçekten titizlik gösterilmesi gereken bir konudur. Bu nedenle anne ve babaların  özenli davranması şart olacaktır.

Bebeklerin ilk aylarında genellikle dışkı sayısı oldukça fazla olmaktadır. Özellikle de anne sütüyle beslenen çocukların dışkıları cıvıktır. Bu nedenle de mamayla beslenene kadar çocukların kontrol altında tutulması gerekmektedir. Akabinde ise yenidoğan bakımı gerçek anlamda özen gösterilmesi gereken bir süreçtir. Bebeklerin ilk zamanlarda beslenmesi doğal olmadığından, altlarının da sık sık değiştirilmesi gerekecektir. Özellikle de beslenme öncesinde bebeğin altı kirli ise, çocuklarda huzursuzluk duygusu baş göstermeye başlar. Ortaya çıkan bu huzursuzluk, beslenme sürecinde de çeşitli sorunların yaşanmasına neden olabilir.

Bebek beslenmesi düzenli sürece girinceye kadar, anne ve babaların sabırlı davranması gerekir. Çünkü bu süreç gerçek anlamda zorlayıcı bir zaman dilimini kapsar. Bebek bakımında dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da göbek bakımıdır. Bilindiği gibi bebeklerin ilk doğum sürecinden sonra göbek düşürme süreci geçirdikleri bilinir. Bu nedenle de göbek çevresinin temiz ve kuru kalması gerekmektedir. Göbek düşürme sürecinde kesinlikle göbek bağının kullanılması tavsiye edilmemektedir. Günde sadece 1 ya da 2 defa göbek kordonunun dibinden  ve alkollü bir pamuk ile silinmesi sağlık açısından çok daha faydalı olacaktır. Göbek düştükten sonra da biraz kanama olması normaldir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir