Baş Dönmesi Nedir Ve Neden Olur?

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Baş Dönmesi Nedir Ve Neden Olur?

Baş Dönmesi Nedir Ve Neden Olur?

Baş Dönmesi Neden Olur?

Baş dönmesi dönem dönem çoğu insanda görülebilen bir sorundur. Baş dönmesinin dikkate alınmayacak birçok nedeni bulunmakla birlikte çok önemli sebepleri de vardır. Bu nedenle baş dönmesi yaşadığınız anda bunun sebeplerini inceleme yoluna giderek neden olduğunu tespit etmek oldukça doğru bir harekettir. Ayrıca baş dönmeniz sürekli bir hale geldi ise mutlaka uzman bir doktordan bu konuda yardım almalısınız.

bas donmesi
Baş dönmesinin en büyük sebeplerinden biri vertigodur

Baş dönmesinin genel sebeplerinden biri yorgunluktur. Kişinin gün boyu bir koşuşturma içinde olması ve yorgunluk yaşaması ile baş dönmesi görülebilir. Bunun sonucu olarak da bünye tepki vererek baş dönmesi yaşanabilir. Bunun yanı sıra gün boyu yoğun stres yaşadı iseniz ve vücudunuz bu yoğunluğun yanı sıra susuz kaldı ise baş dönmesi görülmesi oldukça normal bir durumdur. Bu aşamada bol su içip dinlendiğiniz takdirde baş dönmesi sorunu son bulacaktır. Baş dönmesinin diğer bir nedeni tansiyon düşüklüğüdür. Büyüğü 12 küçüğü 8 olması gereken değerlerde bir düşüş olması halinde baş dönmesi ve gözlerde kararma görülür. Bu durumda tuzlu bir ayran iyi gelecek, tansiyonu dengeleyecektir.

Son dönemler de baş dönmesinin görülmesinin en büyük nedeni vertigodur. Çağın hastalığı olarak nitelendirilen vertigo düzensiz bir yaşam ve yoğun stres ile birlikte kendini göstermektedir. Tüm bunların yanı sıra ani hareket etme gibi durumlarda da vertigo sorunu ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Vertigonun asıl sebebi beyin değildir. İc kulakta ki dengeyi sağlayan kristallerin oynaması ile birlikte vücut dengesini yitirir. Kişi düz yürüyemez hatta baş dönmelerinden dolayı yatağa bağımlı hale gelebilir. Bu durumda uzman bir doktordan mutlaka yardım alınmalıdır. Baş dönmesinin diğer genel sebepleri ise farklı hastalıklar olabilir. Şöyle ki beyinde bir hasar yahut yabancı bir oluşum baş dönmesi olarak kendini gösterebilir. Bu nedenle uzcman bir doktora muayene olmak en doğrusudur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

  1. Nörolojik bir problem varsa eğer çok ciddi problemler görülebiliyor. Çift görme, baş ağrısı, bilinç kaybı gibi yakınmalar olduğunda hekime gidilmeli.

  2. ben de en çok hızlı bir şekilde oturduğum veya yattığım yerden kalkarsam oluyor. onun da çözümü doğrulduktan sonra bir kaç saniye bekleyip sonra ayağa kalkmak.

  3. Baş dönmesi deyip geçmeyin önemli. Pek çok nedenle baş dönmesi görülebiliyor o yüzden doktora gitmek lazım.

  4. Bas donmesinin farkli nedenleri olmakla birlikte vertigo nedeniyle de gelistigini soyleyebilirim. Benim de zaman zaman bosluga duser gibi bir hisle bas donmem olmustu doktora basvurdugumda vertigo demisti.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Evde Ek is, Borsa Öğrenme, Kepek nasil gider, emes hastalığı nedir, ,One Hit Wonder,Elektronik Sigara ,Besin ve Diyet, İstanbul Anadolu Yakası ilaçlama