Bahar Yorgunluğu Nedir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bahar Yorgunluğu Nedir?

Bahar Yorgunluğu Nedir?

Özellikle mevsimlerin geçişleri sırasında kendinizi yoğun, bitkin, depresif, sıkılgan durumlarda hissediyorsanız sizde bahar yorgunluğu yaşıyor olabilirsiniz. Genel olarak mevsim geçişlerinde karşılaşılan bu durum hem iş hayatını hem de özel hayatı olumsuz etkiliyor. Bahar yorgunluğuna ne iyi gelir? Belirtileri nasıl ortadan kalkar?

Bahar yorgunluğu gibi durumlarla daha çok ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinin başlamasıyla karşılaşılır. Kış aylarında yavaşlamış olan metabolizmanın baharın gelişine henüz ayak uyduramamasından dolayı bu yorgunluk durumları iki haftadan uzun sürüyorsa mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

BAHAR YORGUNLUĞUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR? 

Kişilerde görülen aşırı uyku durumu, aynı zamanda yorgunluk halleri, yaşıyorsanız aynı şekilde işe gitmekte zorluk çeliyor, hiçbir şey yapmak istemiyorsanız, bahar yorgunluğuna yakalanmış olabilirsiniz. Belirtiler genel olarak 2 hafta ve üzeri sürmektedir. Kişilerde kaygı, asabiyet, uyku hali, dikkatsizlik, halsizlik, yorgunluk gibi durumlar sıkça görülür. Bu sorunlar iki hafta ve üzerinde devam ederse mutlaka doktora görünülmelidir.

Bahar dönemine Stresli girmeyin

Kişilerdeki hormonlar mevsimlerle birlikte etkilenmektedir. Eğer depresyona eğimli bir ruh haliniz mevcutsa , özel hayatınızda sorunlar yaşıyorsanız, bahara geçiş dönemiyle birlikte ruhsal değişimlerin sizde görülme sıklığı da yüksek demektir. Kır yaşamında , doğayla iç içe yaşayanlarda bu durum daha az görülürken özellikle şehir hayatında yaşayanlarda çevresel koşullarla birlikte bahar yorgunluğundan kişi daha çok etkilenir.

BAHAR YORGUNLUĞU NASIL GEÇER? 

  • Bahar yorgunluğu için vücudunuzu ileriye yönelik zinde tutmak önemlidir.
  • Bahar hazırlığını bahar gelmeden yapmakta fayda vardır
  • Kış aylarında B ve C vitaminini depolamaya özen gösterin

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir