Bacak ağrıları ve nedenleri | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bacak ağrıları ve nedenleri

Bacak ağrıları ve nedenleri

Bacak Ağrısı

Her yetişkin insan hayatlarının bir döneminde mutlaka bacak ağrısı yaşamıştır. Bacak ağrılarına sebebiyet veren birçok neden mevcuttur. Bacak ağrısı yaşayan kişilerde ağrıların neden olduğu kronik hastalıkların dışında bir anda meydana gelen geçici ağrılar da olmaktadır. Bir anda anide meydana gelen bacak ağrılarının nedenlerini sayacak olursak; egzersiz yaparken aşırı zorlanma, ağır yük taşıma, yürüyüş bozuklukları, ani hareketlerden kaynaklanan lif kopmaları, vurmalar ve bacak bölgelerinde yaralanmalar sonucu oluşan komplikasyonlar ve daha birçok olaylar sonucu bacak bölgelerinde ağrılar meydana gelmektedir. Daha uzun süreli, bazı hastalıkların sebebiyet verdiği bacak ağrıları daha ciddi olup tedavi gerektiren bir sürece girişimde bulunulmasını gerektirmektedir çoğu zaman.

 

 Uzun süreli bacak ağrıları

 

Bacak bölgelerinde oluşan varisler çoğu zaman ağrıya neden olmaktadır. Fakat varisleri olan her hastada bacak ağrısı gözlemlenmeyebilir. Kan ve sinir sistemi bozukluğu olan hastalar da kimi zaman bacak ağrıları nedeniyle hastanelere başvurmaktadır. Kişilere bacak ağrısı yaşatan bir diğer hastalık ise şeker hastalığıdır. Şeker hastalığı olan kişilerin normal kişilere göre 5 kat daha fazla bacak ağrıları çektiği bilinmektedir. Vücutta fazla şeker birikimi sonucu bacak damarlarında meydana gelen şişkinlikler ağrının şiddetinin daha da artmasına sebebiyet vermektedir. Şeker hastalığı damarlarda daha hızlı bozulmalara yol açtığından genellikle de bacaklara vurduğundan hastalara bazen dayanılmaz ağrılar çektirmektedir.

 

Romatizmal hastalığı olan kişiler de bacak ağrılarından yakınmaktadır. Bacak ağrılarına sebebiyet veren romatizma genellikle soğuk havalarda meydana çıkarak bacak ağrılarının en şiddetli halini kış aylarında göstermektedir. Fazla kilo problemi yaşayan kişilerde aşırı yağlanma ile bacak damarlarında tıkanma sonucu dayanılmaz ağrılar meydana gelmektedir. Genetiksel olarak aile bireylerinde bacak ağrısı olan kişilerinde yaşadığı bacak ağrısı sorunları nesilden nesile genetik olarak aktarılabilmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. 12 saatlik bir yolculuk sonrası ayaklarımda çok ağrımıştı ve hızlı yürüyemedim 1 gün. Uzun yolculuklarda haretksiz kalmamak lazım.

  2. bunların yanı sıra hareketsizlikten dolayı bacak ağrısı gerçekten gıcık bir ağrı. dediğiniz gibi varislere dikkat etmek lazım

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir