Ayda İki Kere Adet Olmak

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ayda İki Kere Adet Olmak

Ayda İki Kere Adet Olmak

 

Ayda iki kere adet olmak normal midir? Kadınlar arasında bilindiği şekliyle ve doktorların da onayladığı şekilde normal olan ayda sadece 1 kez ve düzenli tarihlerde adet olmaktır. Bunun haricinde ayda iki kere adet olmak anormal bir durum olarak kabul görmektedir. Kadınların yumurtalık yenileme dönemi olarak bilinen adet dönemleri her kadın için farklı tarihlerde seyretmektedir ve düzensiz olan adetler ile ilgili doktora görünmek gerekebilmektedir. Adet döneminin kadınlarda ortalam süresi 28 gün ila 31 gün arasıdır. Bazen bu süre 30 günü aşabilmektedir. Ancak aynı ay içeriside iki kere adet olmak asla normal kabul edilmemelidir. Peki, bir kadın neden ayda iki adet olmak zorunda kalır?

Bu sorunun cevabını vermeden önce bir kadının neden adet olduğunu açıklamak istiyoruz. Kadınlar her ay üremeye hazır hale gelirler. Bu durumda yumurtalıklar yenilenir ve üreme gerçekleşmezse yumurtalar çatlarlar. Bu yumurtalar kan ile birlikte vücuttan dışarı atılır. Kısaca adet süreci böyle işliyor. Bu mekanizmanın bazı kadınlar sancılı olduğu bilinmektedir.

 

Ayda İki Kere Adet Olmanın Nedenleri

iki kez adet görme
Bazı kadınlarda adet dönemi sancılı geçebilir.

Bu sebepler kişiden kişiye değişmekle beraber genel olarak üzüntü, stres, iş değişimine bağlı genel yorgunluk olabilir. Bu gibi durumlarda kişilerde oluştan stres düzensizlik yaratabilmektedir. Bununla beraber mevsimlik değişimler veya ani kilo değişimleri de bu düzensizliğe sebep olabilmektedir. Beyinde bulunan hipotalamus bölgesinde ortaya çıkabilen tümör gibi sorunların da buna sebep olabileceği düşünülmektedir. Bununla beraber yumurtalık kistleri veya oluşabilecek yaralar da bu duruma sebep olabilirler. Kadınlarda oluşan hastalıklardan biri de guatr hastalığıdır ve bu hastalık hormonel bozukluklara sebep olabilmektedir. Bundan dolayı da adet düzensizliğine rastlanması mümkündür. Bazı hastalıkların da doğrudan adet düzensizliği yarattığı düşünülmektedir. Polikistik yumurtalık sendromu denilen hastalık açısından adet düzensizliği yaratan sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Yumurtlama sorunu olarak da görülebilecek bu hastalık her 5 kadından birinde karşılaşılan bir problemdir. Mutlaka uzman bir jinekologa görünmek gerekir böyle bir hastalık ile karşılaşma ihtimali karşısında. Perimenopoz denilen menopoza geçiş döneminde de adet düzensizlikleri gerçekleşebilir. Bu geçiş döneminden sonra kadınlar adet görmeyeceği için bu durum kişiler tarafından normal karşılanabilir ancak yine de doktora görünmekte fayda vardır.

Ne Yapmak Gerekir?

Böyle durumlarda öncelikle sakin kalmak gerekir. Bir kadın doğum uzmanına görünmek ve adet düzenleyici ilaçlar ile tedaviye devam edilmesi gerekmektedir. Doktorlar tanılayıcı tedaviler ile adet görülmesindeki düzensizliği saptamak amacıyla bir takım testler yaparlar. Bu testlerde rahim ve rahim ağzı incelenir. Hormon testleri yapılır ve yapısal bozukluklar aranır. Adet düzensizliğine sebep olabilecek bir dizi faktör incelenir ve hastaya gerekli teşhis konulduktan sonra adet düzenleyici ilaçlar ile tedavie devam edilir. Eğer hastalık sürecinde psikolojik rahatsızlıklar da meydana gelmiş ise mutlaka bir psikolog veya durumun vehametine göre psikiyatra görünmekte fayda vardır. Unutulmamalıdır ki bir hastalık hiçbir zaman tek bir etmene bağlı değildir. Bu sebeple çok yönlü bir araştırma gerekmektedir.

Bazı durumlarda doktorlar doğum kontrol hapları ile adet düzenleme yolunu deneyebilmektedir. Tedavi açısından en doğru tercihin stresi azaltmak ve hayatınızı düzenlemek olduğunu unutmayınız. Kadınların genel manada adet düzensizliği yaşamalarının sebebi stres ve hormonel bozukluklardır. Birçok durumda vitamin ve mineral bakımından kan değerlerinin düşük olması da adet sürecini sancılı olarak geçirmelerine sebep olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir