Ayak Sağlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ayak Sağlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayak Sağlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Ayak burkulması konusu eklem travmaları arasında yer alır. Burkulma yaşayan hemen herkesin ilk aklına gelen düşünlerden bir tanesi ayak burkulması kaç gün sürer sorusudur. Çünkü burkulma olayı şiddetli ağrıları beraberinde getirir ve kişiler bu ağrılardan bir an önce kurtulmak ister. Her insan yaşamı boyunca bu tip burkulmaları birkaç defa yaşamaktadır. Küçük ve zayıf burkulmalar hızlı bir şekilde iyileşmekte ancak ağır bir durum var ise bu durum bir veya iki gün gibi kısa sürede geçmemektedir. Basit bir ayak burkulmasında rahatlıkla ayağınızın üstüne basabilirsiniz. Burkulma hafif değil, ciddi bir burkulma durumu ise o zaman iyileşme süreci de elbette ki biraz daha uzayabilecektir. Çünkü ciddi bir burkulma durumunda ayak bileği iç kısma doğru dönmektedir. Şiddetli bir burkulma sonucunda bu iyileşme süreci bazen haftaları da alabilmektedir. Bu yüzden de uygulanacak olan tedavilerin tamamen doktor tarafından uygulanması ve aynı zamanda da bu burkulmaları takip eden süreçte de şikayetlerde azalma gözlemlenmesi için gerekli kontrollerin yapılması gerekmektedir.

 

Ayak konusunda rahatsızlık oluşturabilecek bir diğer sorun ise ayak taban ağrısıdır. Ağrılar ayak tabanından başlar ve sızlama şeklinde devam ederek bir çok kişide rahatsızlık oluşturur. Ayağın tabanında görülen bu rahatsızlık nedeniyle bazen kişilerin dengesinde bozulmalar görülebilmektedir. Ağrılar genel olarak bireylerin ayak sağlıklarına ve fizyolojik duruşlarına dikkat etmediklerinde ortaya çıkar. Bununla birlikte birtakım patolojik hastalıklar sonrasında da görülebilmektedir.

 

Taraklı Ayak Neden Olur?

 

Ayak burkulmaları ile ilgili olarak bir diğer rahatsızlık  olan taraklı ayak,  önemli rahatsızlıklardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslında bu problemin oluşmasının nedeni kemik normal gelişimini gerçekleştirirken, normal gelişimi dışında yanlış bir şekilde gelişme göstermesidir. Bu kemiğin aşırı büyümesi bazen de yanlış tarafa doğru uzaması sebebiyle bu tip taraklı ayaklar karşımıza çıkmaktadır. Bu tür ayaklarda normal ayaklara göre daha geniş olma gibi bir durum ortaya çıkmaktadır. Özellikle bu tip ayaklara sahip insanlar için ayakkabı seçmek zor olmaktadır. Ancak en iyi ayakkabı tercihi denildiğinde babet tarzı ayakkabıları sizlere yönlendirebiliriz. Mümkün olduğunca bir numara büyük ayakkabı seçmek sizler için de daha iyi bir sonuç almanızı sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir