Ayak Parmaklarının Üst Üste Binmesi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ayak Parmaklarının Üst Üste Binmesi

Ayak Parmaklarının Üst Üste Binmesi

Ayaklar, insan bedeninin en önemli parçalarından biridir. Özellikle bedenimizi hareket ettirmek ve bir yerden başka bir yere taşımak için kullandığımız bu organlarımız aynı zamanda en sık kullandığımız organlarımızdır. Peki bu uzuvlarımızı korumak için hiç çaba gösteriyor muyuz? Ayaklarda meydana gelen hastalıkların büyük bir bölümü ayaklarda meydana gelen yüklenme, ani hareketler ve ağır yük sebebiyle olmaktadır. Bunun yanı sıra sürekli ayakta olan ve çok yürüyen insanlarda da ayak problemleri ortaya çıkmaktadır. Nadiren de olsa yaşlanmaya bağlı olarak ayaklarda problemler ortaya çıkmaktadır ancak genellikle yaşlılığa bağlı bu sorunları diz kapaklarında oluşan deformasyonlarla gözlemlemekteyiz.

Ayak parmaklarının üst üste binmesi de ayaklarda görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Doğuştan gelmiş olan şekil bozuklukları ve kas-sinir hastalıkları ve interossei artrit ile beraber bazı bozukluklar küçük parmağımızın şeklini bozabilmektedir. Kişilerde giyim alışkanlıkları da ayakların sağlığına doğrudan etki yapmakta olan bir diğer unsurdur. Özellikle yüksek topuklu ayakkabılar kadınlarda ayakların şekil değiştirmesine sebep olurken erkeklerde de özellikle uzun burunlu ayakkabılar parmaklarda şekil bozukluklarına sebep olabilmektedir. Ayak parmaklarındaki şekil bozukluklarının çok çeşidi vardır. Bunlara da farklı isimler verilmektedir. Bun isimlendirmelerden bazıları şunlardır: Pençe parmak, tokmak parmak, çekiç parmak ve ayakların üst üste binmesi. . .

Ayak Parmaklarının Üst Üste Binmesi 

ayak parmaklarının üst üste binmesi
Ayak parmaklarından biri yön değiştirerek diğer parmağın üzerine çıkabilmektedir

Ayak parmaklarından biri yön değiştirerek diğer parmağın üzerine çıkabilmektedir. Dip eklem adını verdiğimiz MTP eklemi, eğer baskı altında kalırsa veya sıkışırsa komşu parmağın üzerine veya altına düşmektedir. Bu olayın en sık görüldüğü yer II.Dip eklem yani II.MTP bölümüdür.

Parmaklarda yırtılma böyle durumlarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Hareketsiz kalan parmakta çıkık görülme olasılığı azdır. İlerleyen zamanlarda parmak dinlenme esnasında yerinden çıksa dahi yerine rahatlıkla takılabilmektedir.

Bu Rahatsızlığa Sebep Olan Etmenler

Ayaklardaki şekil bozukluğuna birçok etmen neden olabilmektedir. Bu etmenlerden bazıları şunlardır:

Topuklu Ayakkabı ve Sivri Burun: Kadınlarda özellikle görülmekte olan yüksek topuklu ayakkabılar parmaklar üzerinde müthiş bir tahribat yaratmaktadır. Özellikle doğu Asya ülkelerinde yaygın görülen bir uygulama olan ayak parmaklarını sarma ayağın şeklini değiştirme amacıyla uygulanmaktadır. Şüphesiz çok zararlı olan bu uygulamayı ülkemizde birçok kadın istem dışı bir şekilde gerçekleştirmekte ve ayak problemleri ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

Erkeklerde de dar ayakkabı ve sivri burun parmakların zaman içerisinde üst üste gelmesine zemin hazırlamaktadır. Özellikle tabanın düz olmamasına dikkat etmek gerekiyor ve taban alttan destek almazsa ayağı fazlaca yoracaktır.

Genetik Yatkınlık

Birçok hastalıkta etken olan genler elbette ayaklarla ilgili hastalıklarda da etken olabiliyor. Anne ve babası ayaklarıyla ilgili problem yaşayan kişilerde genetik yatkınlık söz konusu olabilmektedir.

Düz Taban

Düztaban olan ayaklarda da parmakların yapısı bozulabiliyor ve bu durumdan muzdarip hastaların bir süre sonra ayaklarındaki parmaklar üst üste gelebiliyor.

Dans

Dans eden kişilerde de ayak parmaklarının aktif kullanımı parmakların incinmesi kırılması veya üst üste binmesi gibi rahatsızlıkları çok sık bir şekilde meydana getiren unsurlardır.

Diyabet Hastalığı

Şeker hastaları da ayak rahatsızlıklarından ön sıralarda yerini alıyor. Şekerin yarattığı vücut dengesizliği ve takatsizlik ile beraber ayaklarda da bir deformasyon başlıyor ve bununla beraber parmaklar büzüşerek üst üste gelebiliyor.

Tanı ve Tedavi

Ayak parmaklarının üst üste gelmesi fiziksel muayene sonucunda rahatlıkla tespit edilebilen bir rahatsızlıktır. Ayakların rahat tutulması ve masaj yapılması ile beraber kas gevşetici ilaçların kullanımı da parmakların çözülmesine vesile olabilmektedir. Bununla beraber ayakların bandaja takılması zaman içerisinde gerekebilir ve doktorun buna karar vermesi önemlidir. Hastalar kendi kendine bandaj takarak ayar yapmaya çalışmamalıdır. Ayak parmaklarının üst üste binmesi rahatlıkla tedavi edilebilecek basit bir rahatsızlıktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

  1. Ben bu problemi yaşa bağlı diye düşünüyor; zamanla yaş ilerledikçe ayak şekli bozuluyor sanıyordum. Sanırım aile büyüklerinin hepsinde var.

  2. Çok değişik bir rahatsızlık çok şükür bende böyle bir durum yok, nispeten iyi bir yönü ise rahatlıkla tedavi ediliyor olması.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir