Ayak Bileği Ağrısının Nedenleri | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ayak Bileği Ağrısının Nedenleri

Ayak Bileği Ağrısının Nedenleri

Ayak Bileği Ağrısı Neden Olur?        Ayak bileği ağrısı çok sık görünen bir şikayettir. Ayak bileği ağrısının nedeni çeşitli faktörlere bağlıdır. Uygun tedavi uygulaması için teşhisin doğru yapılması önem arz eder. Artrit bu ağrının yegane sebeplerinden birisidir. Bu iltihaplanma ayak bileği kıkırdağında yıpranma meydana gelmesine sebep olur ve aşırı acı verici bir ağrı verir. Bağlara zarar veren ayak bileği burkulması durumları, şişlik ve güçsüzlük yarattığından dolayı aşırı ağrı hissi yaratmaktadır.

 

Tendonlarda oluşacak iltihaplar da ayak bileği ağrısının nedenleri arasında üst sıralardadır. Bu durum kasların kemikle bağlantı noktalarında tahriş ve iltihap oluşması demektir. Sık rastlanan bir vaka da ayak bileği çatlaklarıdır. Ayak bileği çatlamalarının farklı türleri vardır. Bu sebeple bazı vakalar fizik tedavi ile iyileştirilirken. Bazı vakalarda ameliyat zorunlu hale gelmektedir. Ayak bileğinde kırılma, burkulma ve zarar verici bir hastalık geçirildiyse, kıkırdak hasarları çok daha rahat meydana gelebilir. Kıkırdak hasarları ayak bileklerinde acılı ve şiddetli ağrılara sebep vermektedir. Gut hastalığı, çoğunlukla ayak bileği ağrısına sebep olmasa da, bazı vakalarda bu durum gözlemlenmiştir.

 Ayak Bileği Ağrısı Tedavisi ve Önlemler

 

Tedavi aşamasında önemli olan sorunun hangi sebep ile kaynaklandığını bilmektir. Bu sebeple, doğru teşhis büyük önem arz etmektedir. Ağrı çektiğiniz ayağı bol bol dinlendirmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra çeşitli rahatlatıcı masaj uygulamaları da yapılabilir. Konulan teşhise göre ayakkabı destekleri ve motifikasyonlar yapılabilir. Uygun ayakkabı tabanları kullanılabilir. Ağrı yapan ayak bileğine buz, soğuk press veya sıcak press uygulamaları da hastalığa iyi gelecektir. Kasların, ayak tendonlarının ve ayak bağlarının uygun hareketlerle esnetilmesi de bazı vakalarda işe yarayan bir yöntemdir. Hastalığın çeşidine ve ilerleme durumuna göre fizik tedavi, ilaç tedavisi, kortizon enjeksiyonu ve aşırı ilerlemiş vakalar için ameliyat olmak üzere tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

  1. Ayak çok fazla ayakkabı içinde hareketsiz kaldığında da oluşabiliyor bu tip ağrılar. Her akşam ılık su eşliğinde masaj iyi geliyor bu tip sorunlara.

  2. Koşu yaparken bir kere ayağım kötü burkulmuştu o zaman 1 hafta falan ağrıdı. Dikkat etmek lazım.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir