Ayak Ağrısının Nedenleri Nelerdir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ayak Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Ayak Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Ayak Ağrısının Nedenleri Nelerdir? Ayaklarımız En Önemli Parçamızdır Ayak ağrısı size büyük sorunlar yaşatabilir. Diğer bölgelerimizdeki ağrılara nazaran daha az zarar verdiği düşünülür fakat ayak ağrısı size ciddi sorunlar yaratabilir. Ayaklarımız gün içerisinde çok fazla iç yapmaktadır. Vücudumuzum bütün yükünü taşır ve hareket kabiliyetimizin önderlerindendir. Ayak ağrısı uzun süre ayakta durmaktan veya çok fazla yürümekten meydana gelebilir. Bunun yanı sıra çeşitli önem arz eden ayak ağrısı nedenleri vardır.

 

 Ayak Ağrısı Oluşturan Etmenler ve Çözümleri

 

Ayak çevresinde oluşan nasırlar, ayak ağrısına sebep olabilir. Her hangi bir bölgemiz uzun süre sürtünme ile karşı karşıya kalırsa veya uzun süreli baskıya maruz kalırsa kendini korumaya almaktadır. Bu nedenle nasırlar oluşur. Nasır üzerinde baskı oluştuğunda ağrı oluşabilir. Bu nedenle ayağa çok fazla baskı uygulamayan ayakkabılar tercih edilmelidir.

 

Kemik zedelenmesi, bağ hasarı ve aşil tendonu hasarı da ağrıyı tetikler. Egzersiz çalışmalarında ters yapılmış bir hareket veya güç gerektiren sporlar ile bu hasarlar meydana gelebilir. Sorunun nereden kaynaklandığını bulabilmek ve kesin sonuca varabilmeniz için doktorunuza başvurmanız doğru olacaktır.

 

Kireçlenme, yani artrit, özellikle yetişkinlerde çok fazla görülmektedir. Kemikler arası kıkırdak aşınması Osteoartrit’tir. Romatizmal artrit ayak deformasyonuna yol açabilir. Gut astrit genel olarak başparmağı etkiler ve ürik asit kristalleşerek burada birikir. Durumun seviyesine göre tedavi yöntemleri mevcuttur.

 

Ayaklarda hasara ve baskıya yol açan nedenlerden birisi de düztabanlıktır. Tabanlık bu durumu hafifletebilir ama tedavi için geç kalınmışsa ameliyat gerekebilir. Günümüzde pek çok kadın topuklu ayakkabı kullanmaktadır ve topuklu ayakkabı ayak ağrısının nedenlerinden birisi olabilir. Topuklu ayakkabı ayağa ekstra yük bindirir ve baskı oluşturur. Topuk beş santimetreyi geçtiğinde ayağa ekstra yük biner ve ayaklar çok daha büyük bir baskıya maruz kalır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir