Astroloji Nasıl Ortaya çıktı? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Astroloji Nasıl Ortaya çıktı?

Astroloji Nasıl Ortaya çıktı?

Varoluşu yazıdan daha eski bir bilim olan astroloji insanın kendisini tanımaya başlamasıyla birlikte ortaya çıkmıştır. Etrafında olan bitenleri anlamaya çalışan insanoğlu kafasını gökyüzüne çevirdiğinde astrolojiyi fark etmiş oldu. Kişilerin ilk olarak ilgisini çeken ay ve güneşin dünya etrafındaki hareketleri olmuştur. Sonrasında güneş tutulması, ekinokslar, mevsimlerin fark edilmesiyle insanın ilgi alanı genişlemiştir.

Tarım olaylarının artmasıyla birlikte insanlar mevsimleri anlamak ve ekinlerinden faydalanabilmek adına ayı kullanmışlardır. Bu döneme ait olduğu düşünülen hayvan kemikleri içerisinde ay fazları çizilmesi bizlere bunları göstermektedir. Bu şekilde bulunan bulgular insanların en eski çağlarda dahi gök bilimiyle ilgilendiklerini göstermektedir. Modern anlamda gök bilimi ile ilgilenme dönemi antik çağ ve orta çağ sonlarına doğru keşfedilen gözlem aletleriyle başlamıştır. Bulunan bu aletler günümüz teknolojik aletleriyle kıyaslanamasa da zamane koşullarına ulaşmamızı sağlayan bir temel teşkil etmişlerdir.

Astrolojinin İlgi Alanı Nedir?

Genel manada Bu bilim dalı gökteki cisimlerin insanlar üzerindeki yaşantısı üzerine olan etkisi ile ilgilenir. Pek çok insan halen gökyüzündeki yıldızların hayatlar üzerine yaptıkları etkiyi ve bu etkinin derecesini merak etmektedir. Dolayısıyla günümüzde bile bu bilimin halen bir merak oluşturduğu söylenebilir.

Astronomi ile astroloji kelimeleri söyleniş olarak birbirlerine çok yakın olsalar da aynı manaya gelmemektedir. Çoğu kişi bu iki kelimeyi birbirleriyle karıştırmaktadır. Esasında bu iki sözcük aynı temelden türemiştir. Bu temel gökyüzündeki cisimler ile dünya üzerindeki yaşayış arasındaki ilişkiyi açıklama çabasıdır. Zaman içerisinde bilimsel düşünce ve rasyonalizm akımıyla beraber bu iki kavramda birbirinden ayrılmıştır.

Günümüz astrolojini kim Keşfetti ?

Günümüzde kullanılan astrolojik gelişmeleri ilk keşfedenler kaldeliler olmuştur. Diğer gezegenler gibi güneşinde bir eksen etrafında döndüğünü Kaldeliler ortaya çıkarmıştır. Sümerliler döneminde bulunan 18 burç sayısı Kaldeliler ile birlikte 12 ye inmiştir. Bu burçlar arasında 30’ar derecelik açı konulmuş ve günümüzde kullanılan burç isimleri o dönemde ilk kez kullanılmıştır. Yunan ve roma dönemlerindeki astrolojinin temelinin Kalde olduğu görülmektedir. Zaman içerisinde teknolojik gelişmelerle birlikte gözlem yapabilmek daha kolay hale gelmiş ancak astrolojiye merak azalacağına daha da artmıştır. Günümüzde özellikle bayanlar arasında burçlar ve fal bakma olayları çok yaygındır. Sizlerde bu tür meraklara sahipseniz detaylıca bilgiye http://www.askmoyra.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir