Artrit Nedir Nedenleri Belirtileri Nelerdir | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Artrit Nedir Nedenleri Belirtileri Nelerdir

Artrit Nedir Nedenleri Belirtileri Nelerdir

 

 

Vücudumuz tarafından üretilen salgılardan dolayı el ve ayak eklemlerinde meydana gelen iltihaplı bir hastalık grubudur Romatizmadan kaynaklı diğeri ise yaşlanmadan dolayı oluşan artrit olmak üzere iki türü vardır.

 

Romatizma kaynaklı artrit vücudun kendi bağışıklık sistemine saldırması sonucu iltihap oluşturması durumudur. Ortaya çıkma durumu bilinmemekle, virüs ve stresin şiddetlenmesine yol açtığı belirlenmiştir.

 

Yaşlanmadan dolayı oluşan artrit ise yaşlılığın normal bir sonucu olmakla birlikte sporla ilgilenen meslek grubuyla ilgili kişilerde eklemlerini yaralamasıyla ya da tekrarlanmalı bir şekilde aşırı derecede kullanması yol açmaktadır. Kalıtsal, Şişmanlık, daha önceki dönemlerde geçirilen bir eklem rahatsızlığı, metabolizmaya etki eden diğer hastalıklarda risk faktörü oluşturmaktadır.

Artritin Başlıca belirtileri eklem bölgelerinde eklemlerin hareketini kısıtlayacak düzeyde ağrı ve sertleşme oluşmasıdır. Hastalığın ilerlemesiyle deformasyon oluşabilmektedir. Özellikle parmak kısımlarında yaşlanmaya bağlı artritte kemikli bölgeler oluşabilir. Romatizmadan kaynaklı artritin öteki artritler den en önemli ayırıcı özelliği ise iltihaplanması, eklem bölgelerin kızarması şişmesi ve dokunulduğunda sıcaklığın hissedilmesidir. El ayakta görüldüğü gibi kalça ya da omurilik kısmında da görülür.

 

Artrit hastalığın erken aşamasında eklemlerdeki rahatsızlıklardan evvel çoğu insanda yorgunluk, iştahsızlık ateş ve damar sertliği belirtiler baş göstermektedir. Zaman ilerledikçe başka kısımlarda da görülse de özellikle dirsek kısmında hemen hemen romatizma nodul oluşur. Göğüsün ağrıması, nefes alıp vermede zorluk, ağız ve göz bölgesinde kuruluk artritin diğer belirtileri arasındadır.  Yazılanların dışında Çeşitli Belirtileri olan Artrit türlerine de rastlanılmaktadır.

 

Eklem bölgelerine alınmış olan darbe sonucu eklemlerin zarar görmesi durumu da vardır. eklemler darbe sonucu travmaya maruz kalır ağrı şişme ve işlevini kısa / uzun süreli işlev yitirmesiyle kendini belli eden artrit türüne de rastlanmaktadır. bunların dışında enfeksiyon kapmış eklemlere ait artrit türü de bulunmaktadır. Bu artrit türü antibiyotik kullanılarak durumun kötüleşmesi engellenebilir. Bu tür durumlarda eklemlerin hareketsiz durması kişiye fayda sağlamaktadır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir