Aromaterapi Nedir? | Saglik Sokagi

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi Nedir?

 

Aromatik, hoş kokulara sahip olan yasemin, gül, kekik, lavanta, defne gibi bazı bitkilerin yaprak, çiçek, dal ve meyvelerinin damıtılması işlemi ile elde edilen yağların, kişilerin fiziksel ve ruhsal sağlığını iyileştirme amacı ile masaj, direk inhalasyon, kompres, banyo gibi tekniklerle uygulanan tamamlayıcı sağlık ve güzellik uygulamasına aromaterapi denir.

Antik Mısır’da ölüleri mumyalamak için kullanılan aromaterapi, eski Yunan medeniyetlerinde kadınların güzelleşmek için kullandıkları bir tedavi yöntemiydi. Roma İmparatorluğunda ise banyo sonrasında kullanılan aromaterapi yağları buraya Hindistan ve Arap topraklarından getiriliyordu. Eski dönemlerde daha çok tedavi amaçlı kullanılan aromaterapi günümüzde krem, masaj, mekân kokuları gibi farklı amaçlarda kullanılıyor.

Bütüncül (holistik) tedavi yöntemlerinden olan aromaterapi, fiziksel ve ruhsal sağlığın birbiri ile bağlantılı olduğu felsefesine dayanır.

Kokusal hafıza çeşitli kokularla hareketlenerek anıları canlandırabiliyor. Yapılan araştırmalarda; çalışma mekânı limon öz yağı ile kokulandırıldığında çalışanların hata yapma oranında düşüş gözlemlenmiştir. Ayrıca karabiber öz yağının da sigara içme isteğini ve huzursuzluğu azalttığı görülmüştür.

Sadece aromatik bitkilerde uçuçu yağ bulunur. Birçok meyve ve bitkide yağ bulunmasına rağmen çoğundan yağ elde edilemez. uçucu yağ ve kokular canlılar arasındaki mükemmel iletişim aracıdır.

Yağ çıkarma işlemi genellikle hasatın gerçekleştirildiği gün yapılır. Yağ çıkarma; soğuk presleme, buharla damıtma, r ya da çözücü kullanılarak yapılabilir. İşlem gerçekleştirildikten sonra yağlar metal kutuların içinde saklanır ve taşınır. Daha sonra ise diğer yağlarla karıştırılarak koku ve ilaç sektöründe kullanılabilir. Ayrıca saf halde aromaterapi için kullanılır. Çıkarılan yağlar çok geç bozulur fakat bozulma gerçekleştikçe iyileştirici özelliklerinin etkisi azalır. Bu sebeple de şişe açıldığı anda 1 yıl içerisinde kullanılmalıdır.

Esansiyel yağlar; soluma, cilde uygulama ya da başka yollarla vücuda girdikten sonra kan dolaşımına karışır. Bu yağlar daha sonra hızlı bir şekilde kimyasal değişime uğrar ve birçok iyileştirici etkisi ortaya çıkar. Sinerjik bir biçimde çalışan esansiyel yağlar, hücrelerin yüzeyindeki alıcılarla iletişime geçerek de hareket edebilirler. Esansiyel yağların çalışma yöntemlerinden bir diğeri de solunum yolu ile burun içerisinde bulunan koku epitel hücreleriyle etkileşime geçmek. Koku ve alıcı arasındaki etkileşim, beyindeki çeşitli bölgeleri uyararak bir anı, duygu ya da sadece bir kokunun algısını hatırlatacak sinir sinyallerini harekete geçirir.  Bu bileşimlerin birçoğu sonrasında idrar yolu ile vücuttan atılır.

Aromaterapi Faydaları Nelerdir?

 • Sakinleştirici özellikleri sayesinde gerginliği ve stresi azaltıcı etkisi vardır.
 • Cildi nemlendirir,sıkılaştırır, yumuşatır, cilde ışıltı ve güzellik katar.
 • Stresle bağlantılı olan kas ağrılarını gidermede yardımcı olur.
 • Romatizmal ağrıları hafifletme konusunda yardım eder.
 • Kan dolaşımını hızlandırır ve oksijenin iletiminin daha hızlı olmasına katkı sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendici etkisi katkısı vardır.
 • Çok güçlü birer anti septiktirler. Kötü organizmalarla savaşır.

Kaynak: http://www.aromakoloji.com/blog/aromaterapi-nedir/

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir