Antidepresan İlaç Nedir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Antidepresan İlaç Nedir?

Antidepresan İlaç Nedir?

 

İnsanların günlük yaşam içerisinde çekmiş olduğu bazı sıkıntılar psikolojik durumlarının kötü etkilenmesine neden olabilmektedir. Öyle ki yaşanan bazı psikolojik sorunlar tıp dilinde bazı terimler ile tabir edilmiştir. Bilinen en hafif belirtilere sahip olan psikolojik sorun ise depresyon olarak adlandırılmaktadır. Ancak depresyondan çok daha şiddetli bir şekilde seyreden, insanların günlük yaşamına devam etmesine engel teşkil eden çok ciddi psikolojik sorunlar da söz konusudur. Bu tür rahatsızlıklarda, kişilerin kendilerini psikolojik olarak biraz daha iyi hissetmesini sağlamak adına antidepresan ilaç tedavisine başlanmaktadır. Fakat bu tür ilaçları başlı başına kullanmak doğru bir tavır olmayacaktır. Böyle durumlarda genellikle alanında uzman hekimlerin deneyimlerinden faydalanmak gerekmektedir.

depresyon

Kendisinde depresif belirtiler gözlemleyen her insanın mutlaka tıbbi yardım alması şarttır. Aksi takdirde basit bir depresyon olarak tanımlanan psikolojik rahatsızlıkların obsesif ya da şizofreni gibi büyük problemlere dönüşmesi de kaçınılmaz olacaktır. Elbette ki her rahatsızlıkta insanların antidepresan ilaçları kullanması doğru değildir. Özellikle de bazı ilaçlar vardır ki, uzun süreli kullanım sağlandığında ciddi oranda bağımlılık yapar. Bu tür bağımlılıklardan kurtulmak içinse klinik tedavisi almak gerekebilmektedir. Bu nedenle çok ciddi bağımlılık oranına ulaşmadan, hekim kontrolü altında bu tür ilaçlara başlanması ve de tedavilerin sonlandırılması şarttır. Mümkünse böyle durumlarda, terapi yöntemiyle tedavilerin tercih edilmesi çok daha doğru bir yöntem olarak kendisini gösterecektir.

Bilindiği gibi günümüzde insanların büyük bir kısmı antidepresan tedavisine ihtiyaç duymaktadır. Peki antidepresan nedir ve nasıl kullanılır? Antidepresan genellikle depresif hastalıkların tedavilerinde kullanılmak amacı ile üretilmiş olan ilaçlar olarak bilinir. Temel olarak insan beyninde yer alan kimyasal bozuklukların tedavisinde etkendirler. Düzenli ve bilinçli kullanıldıklarından hastaların kendilerini çok daha iyi hissetmelerine yardımcı olurlar. Genellikle depresyon, aşırı derecede kaygı duyma, obsesif kompulsif, major depresif, anksiyete bozuklukları, travmatik bozukluklar ve de stres gibi problemleri yaşayan insanların hekim kontrolü altında bu tür ilaçları kullanmaları uygun olabilmektedir. Hekim kontrolü altında kullanılmayan antidepresanların ise beynin kimyasal yapısını bozma riski vardır. Bu nedenle kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir