Anemi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Anemi Nedir?

Anemi Nedir?

Anemi Hastalığını anlamak ve Temel Bilgiler

Anemi Nedir?

Anemi hastalığı kişide yeterince sağlıklı kırmızı kan hücresinin olmadığı ya da hemoglobin bulunmadığı zamanlarda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Hemoglobin, alyuvar hücrelerinin bir parçasıdır ve oksijeni bağlamakla görevlidir. Kırmızı kan hücreleri kişide çok az seviyede ise veyahut hemoglobin anormal ya da düşük seviyede seyir ediyorsa vücutta bulunan hücreler yeterince oksijen alamazlar.

anemi Nedir
Anemi hastalığı kişide yeterince sağlıklı kırmızı kan hücresinin olmadığı ya da hemoglobin bulunmadığı zamanlarda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Anemi belirtileri nelerdir

Anemi hastalığının başlıca belirtileri yorgunluktur. Bu durumun sebebi organların ihtiyaç duydukları şeye ulaşamamasıdır.

Anemi birçok ülkede en çok görülen kan rahatsızlıkları arasındadır. Dünya genelinde milyonlarca kişi bu hastalıktan etkilenmektedir. Özellikle kadınlar, küçük çocuklar ve kronik hastalığı olan insanlar risk grubunda olan kişilerdir. Hastalıkla ilgili bilinmesi gereken önemli noktalar şunlardır.

 • Anemi bazı durumlarda kalıtsal bir özellik taşımaktadır ve doğan bebekler bu hastalıktan etkilenebilir.
 • Doğumu yaklaşan bayanlarda adet kanamasından dolayı oluşan kan kaybı ve hamilelik sürecinde artan kan ihtiyacı nedeniyle demir eksikliği anemisine karşı duyarlı olmaktadır.
 • Tıbbı durumlar ve aynı zamanda kötü şekilde beslenme nedeniyle yaşlı yetişkinlerde anemi oluşma riski daha yüksektir.

Tür açısından bakacak olursak kansızlığın birçok türü bulunmaktadır. Her bir türün oluşma nedenleri farklıdır ve tedavileri birbirine göre değişkenlik gösterir. En sık görülen çeşit ise Demir eksikliği anemisi olarak bilinir. Hastalık diyet değişikliği ve takviye demir alımıyla tedavi edilebilir. Bazı çeşit kansızlık türleri hamilelik sırasında gelişen ve hafif şekilde seyir eden türden olurken, bazıları ise kişinin yaşam boyunca baş gösteren ve yaşam kalitesini etkileyen türden anemidir.

Aneminin 400 den fazla çeşidi bulunmaktadır ve 3 gruba ayrılmıştır.

 • Kan kaybı nedeniyle yaşanan,
 • Hatalı veya azalmış kan hücresi üretiminden dolayı oluşan,
 • Kişinin alyuvarlarının tahribata uğraması ile oluşan anemilerdir.

Kan Kaybı Nedeniyle Anemi

anemi belirtileri
İnsandaki kırmızı kan hücreleri uzun süren ve yavaş şekilde ortaya çıkabilen kanamalar yoluyla kaybedilebilir

İnsandaki kırmızı kan hücreleri uzun süren ve yavaş şekilde ortaya çıkabilen kanamalar yoluyla kaybedilebilir. Oluşan bu türden kanamalar genel olarak şu şekilde oluşur.

 • Hemoroidler, ülserler, gastrit ve kanser gibi durumlarda
 • Ülser ya da gastrite neden olabilecek olan aspirin ya da anti-flamatuar türünden ilaçların kullanılması.
 • Kadınlarda doğum olayı sırasında oluşan kanamalarda ya da Menstruasyon kanamalarda

Hatalı veya azalmış kan hücresi üretiminden dolayı oluşan anemi

Bu şekilde bir hastalığa sahip kişide vücut çok az miktarda kan hücresi üretebilir veya üretilen kan hücreleri düzgün çalışmayabilir. Oluşan bu her iki durumda da anemi hastalığı ortaya çıkar. Kırmızı kan hücrelerinin hatalı ya da az olmasının nedenleri arasında

 

Bu tür anemi ile vücut çok az kan hücresi üretebilir veya kan hücreleri düzgün çalışmayabilir. Her iki durumda da, anemi ortaya çıkabilir. Kırmızı kan hücreleri, anormal kırmızı kan hücreleri veya kırmızı kan hücrelerinin düzgün çalışması için gerekli olan mineral ve vitamin eksikliğinden dolayı hatalı veya azalmış olabilir. Bu kansızlık nedenleriyle ilişkili durumlar şunlardır:

 • Demir eksikliği anemisi
 • Vitamin eksikliği
 • Orak hücre anemisi
 • Kemik iliği ve kök hücre problemleri
 • Diğer sağlık koşulları

Orak hücre anemi

Dünyanın birçok yerinde insanları etkileyen kalıtsal bir hastalıktır. Bu tür bir hastalığa yakalanan kişide kırmızı kan hücreleri genetik bir sorun nedeniyle hilal şekline bürünür.  Hızlı parçalanmaları nedeniyle oksijen vücudun diğer bölümlerine ulaşamaz ve sonuç itibariyle anemi oluşur.  Hilal görünümdeki kırmızı kan hücreleri aynı zamanda küçük kan damarlarında sıkışabilir. Bu durumda ağrı gözlenir.

Demir eksikliği anemisi

anemi nedir
B12 vitamini eksik olduğunda ya da folat eksikliğinde vitamin anemisi gerçekleşebilir.

Bu rahatsızlık vücutta mineral olarak demir eksiliği gözlendiğinde oluşur. Yeterli miktarda demir olmadığı durumlarında vücut kırmızı kan hücreleri için yeterince hemoglobin üretemez. Sonuç itibariyle de anemi oluşur. Bu türden bir anemi neden gerçekleşir?

 • Diyet yapanlar özelliklede et yemeyen vejetaryen kişiler, bebekler, çocuklar ve gençler
 • Doğum yapan kadınların demir depolarını tüketen hamilelik ve emzirmenin metabolik olayları
 • Adet dönemi reaksiyonları
 • Crohn hastalığı geçirilmesi ya da mide veya bağırsağın bir bölümünün cerrahi operasyon sonucu çıkartılması
 • Birtakım ilaçlar ve kafeinli içecekler,

Vitamin eksikliği

B12 vitamini eksik olduğunda ya da folat eksikliğinde vitamin anemisi gerçekleşebilir. Bu iki vitamin kırmızı kan hücreleri yapımında rol oynayan etkenlerdendir. Vitamin eksikliği dolayısıyla oluşan kansızlık hastalığına neden olan olaylar şunlardır:

Megaloblastik anemi: Bu kansızlık türünde B12 vitamini ve folat vitaminlerinin her ikisi de yetersizidir.

Karaciğer anemi:    Crohn hastalığı, mide veya bağırsağın bir kısmının cerrahi olarak çıkarılması veyahutta hiv ile enfeksiyon bulaşması gibi durumlarda oluşan kansızlıktır.

Diyet eksikliği: az ya da hiç tüketilmeyen et B12 vitamin eksikliğine neden olabilmektedir. Az pişmiş ya da yenmeyen sebzeler de folat eksikliği oluşturur.

Vitamin eksikliğinin diğer nedenleri: Hamilelik, alkol tüketilmesi, birtakım ilaçlar, çölyak hastalığı gibi nedenler vitamin eksikliğine neden olabilir.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

5 yorum

 1. Gerçekten binlerce hastalık türü var maalesef. Birçoğuna yakalanmamak için düzenli beslenmek lazım, vitamin eksikliği de tetikliyor.

 2. Benim eşimde var anemi rahatsızlığı. Bu hastalığın bir belirtisini de bem soyleyeyeim eşim durduk yere üşüyor. Ayran6 içiyor üşüyor.

 3. Anemi ozellikle bayanlarda dogum sonrasi da gelisebilen bir hastalik turu. Hatta kansizlikla birlikte demir eksikligi anemisi de olusabiliyor. Ancak bunun disinda epey cesidi oldugunu yazinizdan ogrendim ve cok faydali buldum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir