!-- Start Alexa Certify Javascript --> Ampüte Nedir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ampüte Nedir?

Ampüte Nedir?

 

 

Ampüte Nedir?       Geçmişi tarihi neolitik dönemlere kadar uzanan en eski cerrahi işlemlerden birisi olan Ampütasyon işlemi; çeşitli nedenlere bağlı olarak, artık hastaya herhangi bir fayda sağlamayan aksine şiddetli ağrılara neden olan ya da sağlık açısından ciddi riskler oluşturmaya başlayan kol, bacak ya da parmakların tamamının veya bir bölümünün cerrahi yöntemlerle kesilerek çıkarılması işlemidir. Buradaki amaç sadece hastalıklı dokuların vücuttan uzaklaştırılması değildir. Kesme işlemi sonrası geriye kalan doku desteğinin ve örtünmenin iyi bir şekilde sağlanması ve eğer mümkün olabilecekse ampute olan yeri protez takmaya en uygun hale getirilebilmesi de ampute işleminin temel amaçlarından birisidir.

 

 Ampütasyon Nedenleri

 

Damar Hastalıkları   Damar tıkanıkları nedeniyle yapılan ampütasyonlar genellikle yaşlılarda uygulanmakla beraber, tüm ampütasyonların %90’u damar hastalıklarına bağlı olarak gerçekleştirilmektedir.

 

Travmatik Nedenler            İş kazaları, delici ve kesici alet yaralanmaları, ateşli silahla yaralanmalar gibi nedenlerdir. Özellikle 50 yaş altı kişilerde en yaygın ampute nedenidir. Tüm ampütelerin %7’sinin bu nedenle yapıldığı belirtilmektedir.

 

Enfeksiyon Hastalıkları        Gangren ve enfeksiyon durumlarında diğer tedavi yöntemleri ile yapılan tedaviden bir sonuç alınamazsa amputasyon gerekir. Eğer amputasyon yapılmaz ise gangren ve enfeksiyon hastada hayati riske neden olabilir.

 

Tümörler       Bazı durumlarda kötü huylu tümörlerin tedavisinde de ampütasyon yöntemine başvurulabilmektedir. Ancak bu çok sık tercih edilen bir yöntem değildir.

 

Yanıklar ve Donma Termal ve elektrik akımına kapılarak gerçekleşen yaralanmalarda ampute uygulandığı durumlar olabilmektedir. Ayrıca donma vakalarında da ampute işlemi uygulanabilmektedir.

 

Sinir Lezyonları        Omurilik kesileri, urları ve hastalıklarında; ekstremitede trofik ülserler ve bunlara bağlı enfeksiyonlar oluştuğunda ampütasyon işlemi uygulanabilmektedir.

 

Doğuştan Olan Ekstremite Özürleri           Protez ve yürüme cihazlarının kullanımını güçleştiren veya parmak fazlalığı gibi ekstremite özürlerinde amputasyon işlemi uygulanabilmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

    • Futbola olan ilginin belki de en olumlu yanı Ampüte milli takımının başarısının bu insanlara olan ilgiyi artırması ooldu

  1. Amputasyon sonrası hastanın psikolojik tedavi görmesi de önemli. Kolay kabul edilebilen bir durum değil o insan için

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir