Alzheimer Nedir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Alzheimer Nedir?

Alzheimer Nedir?

 

Her yıl 21 Eylül Alzheimer Günü olarak kutlanmaktadır. Herkesin bu rahatsızlık hakkında bilinçlenmesi ve bu tür rahatsızlıklara sahip olan yakınlarına daha iyi bakmak ve onları korumak için hastalık konusunda daha çok bilgi edinmesi gerekmektedir. Demans probleminin en yaygın formlarından biri olarak kendisini gösteren Alzheimer, insanların bilinçsel fonksiyonlarına direk olarak etki eden ciddi bir rahatsızlıktır. Hastalığın bilinen ilk belirtileri arasında ise kişilerin yakın geçmişlerini unutması yer alır. Öyle ki bu hastalığa yakalanmış olan kişiler önce yakın zamanda yaşadığı anılarını unutmaya başlarken, hastalığın ilerleyen safhalarında daha çok şeyin unutulmaya başlandığı görülmektedir. Hastalığın oluşumundaki nedenler ise hala bilinmemekle birlikte, uzun süredir pek çok araştırma yapıldığı belirtilmektedir.  Alzheimer rahatsızlığının temelinde genel olarak genetik faktörler yer alırken,  ani olarak gelişmiş bir kafa travması, beyin fonksiyonlarının bozulması ve de minimum seviyelerdeki  eğitim sorunları da yer alır. Özellikle de yeni öğrendiği bilgileri unutanların mutlaka bir kontrolden geçmesi gerekmektedir.

Bilindiği gibi Alzheimer rahatsızlığın en birincil belirtileri arasında kişilerin anlık olarak yaşamış olduğu bir olayı unutması, sanki öyle bir olay hiç yaşanmamış gibi hissediyor olmasıdır. Daha sonraki aşamada ise kişiler yaşadığı bazı şeyleri çok daha sık bir şekilde unutmaya başlayacaklardır. Akabinde ise isimler, telefon numaraları vb. gibi bilgiler yavaş yavaş hafızadan silinecek ve kişilerin yaşamları bu unutulmuş bilgiler nedeniyle oldukça olumsuz bir yönde etkilenecektir. Hızla bellek kaybının artması, hastaların en yakınlarının bile isimlerini unutmasına, onları tanıyamamasına neden olabilir.Bu nedenle  Alzheimer hastalığı tedavisi daha ilk aşamalarda tespit edilerek, uygulanmalıdır. Hatta kişilerin bu hastalığa yakalanmamak için de bilinçli bir tavır sergiliyor olması şarttır.

Alzheimer evreleri konusunda farkındalık yaratılarak, kişilerin bilinçlendirilmesi de bir hayli önemli bir konudur Özellikle de yaşı ilerlemiş büyüklerine bakmakla yükümlü olan kişilerin ya da geçmişinde böyle bir rahatsızlığa sahip olmuş akrabası olan kişilerin mutlaka hastalık konusunda detaylı bir ön bilgi edinmiş olması gerekmektedir. Öyle ki hastalığın evreleri konusunda bilgi sahibi olunmadığı takdirde, gün içerisinde rahatsızlık nedeniyle unutulan bazı bilgilerin, sadece akıldan çıkmış olabileceği nitelendirmesi yapılabilmektedir. Bu da hastalığın çok daha ciddi boyuta ulaşmasına neden olmaktadır. Alzheimer hastalığına sahip olan kişilerin mutlaka kontrol altında tutulması gerekmektedir. Bu nedenle önlem alacak tavırlar sergilemek oldukça büyük bir gereksinim olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir