Akhisar Sızma Zeytinyağı... | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Akhisar Sızma Zeytinyağı…

Akhisar Sızma Zeytinyağı…

 

Ege Bölgesi’nde bulunan ve doğal sızma zeytinyağının ana vatanı olarak bilinen Akhisar beldesi, yöre halkının da zeytin üretimi konusundaki kararlı ve kaliteli tutumuyla ünlü olmuştur. Bilindiği gibi Akhisar geniş tarım arazilerinin yanı sıra, zeytinyağı üretimi için yeterli  donanıma sahip tesisleri ile de ülkemizin en önemli üretim alanlarından biri haline gelmiştir. Orjinal zeytinyağı tüketmek hem sağlık açısından, hem de kaliteli lezzet duyumu açısından son derece önemlidir. Özellikle de sızma zeytinyağı besleme uzmanları tarafından tavsiye edilen gıdalar arasında yerini almıştır.

Öyle ki iyi bir zeytinyağının ortaya çıkması zeytinlerin birçok süreçten geçmesini gerektirir. Sızma zeytinyağı üretimi için ilk aşamada dalından taze zeytinler toplanır, akabinde ise insan gücü kullanımıyla zeytin içerisinde bulunan yapraklar varsa kabuklar iyice ayıklanır. İkinci aşamada zeytinlerin güzelce yıkanması şarttır. Bu işlemin de tamamlanmasıyla birlikte, zeytinlerin sıkıma hazır hale getirilmesi sağlanacaktır. Bilindiği gibi günümüzden çok zaman öncesinde sıkma zeytinyağı üretimi çok daha fazla zaman ve güç gerektiren bir işti. Çünkü eski zamanlarda bu tür bir üretim için taş ya da granitten yapılmış olan tekerleklerin kullanımı şarttı. Peki sızma zeytinyağı nasıl anlaşılır?

Günümüzde teknolojik imkânların hızla gelişmesine paralel olarak taş ya da granitten yapılan tekerlek kullanımı da tamamen ortadan kalkarak, yerini paslanmaz çeliklerden yapılmış silindirlere bırakmıştır. Bu silindirler sayesinde zeytinler ezilerek hamur kıvamına getirilir. Ortaya çıkan zeytin hamurunun iyiden iyiye yoğrulmasıyla birlikte zeytinyağı üretimi kısmen de olsa tamamlanacaktır. Her sene ülkemizin önemli zeytin ve zeytinyağı ihtiyacı karşılayan Akhisar yöresi, hiç bir zaman kalitesinden ödün vermeyen üretimleri ile tüketicilerin de yüzünü güldürmektedir. Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde düzenlene 9.Ulusal Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışmasında Akhisar sızma zeytinyağı birbirinden farklı dallarda ödüle layık görülmüştür.

Akhisar Zeytinyağı Fiyatları Ne Kadar?

 

Manisa’nın Akhisar ilçesinde kaliteli zeytinyağı üretimi son hızla devam etmektedir. Ancak tüketicilerin bu konuda en çok merak ettiği şey buradan alınacak bir kiloluk ya da daha fazla miktarda zeytinyağı fiyatları ne kadar olduğudur. Günümüzde neredeyse tüm marketlerde Akhisar’da üretimi yapılmış birçok zeytinyağı markasını raflarda görebilirsiniz. Bu konuda daha net bilgiler edinmek için de marketlerde araştırma yapılması gerekir. Çünkü her kurumun kendisine göre belirli bir fiyat politikası vardır. Bu nedenle doğal sızma zeytinyağı fiyatları hakkında net bir rakam belirtmek de doğru olmayacaktır. Özellikle de yemek programlarında da kullanılan ve en çok da Sahrap Soysal mutfağında görmüş olduğumuz doğal zeytinyağlarının, yemeklerinize eşsiz bir tat vermesi de kaçınılmaz olacaktır. Sahrap Soysal hanımefendinin denetiminde üretilen soğuk sıkım sızma zeytinyağlarını internet üzerinden kolayca temin edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir