Akciğer Sönmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir? | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Akciğer Sönmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Akciğer Sönmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bilindiği gibi akciğerler hayati önem taşıyan organlardır ve akciğer sönmesi denilen hastalık da bu anlamda önemli bir hastalıktır. Bu yazımızda sizlere bunun detayları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Akciğerler hakkında öncelikle bilinmesi gereken hava keseciklerinden oluştuğu durumudur. Hava kesecikleri zaman zaman tahribat görebilmektedir. Bu durumda yırtılır ve hava göğüs kafesine dolar. Akciğerler bu tip durumlarda tam anlamıyla görevlerini yerine getiremez hale gelir. Bu da doğal olarak akciğer sönmesini ortaya çıkarır. Hava kesecikleri genel hatlarıyla havanın kan ile karışımını sağlamaktadır. Bu yüzden de çok sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam etmesi gerekmektedir. Bu yüzden de tam anlamıyla çalışamaması durumunda pnömotoraks denilen sönme hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Akciğer Sönmesi Belirtileri Nelerdir?

Aslında belirtilerine girmeden önce kimlerde daha fazla görüldüğü konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. Bu konuda ilk olarak sigara kullanıcıları gelmektedir. Akciğer sönmesi belirtileri denildiği zaman aslında tüm belirtilerin herkeste görülme ihtimali vardır ama sigara kullananlar daha fazla karşı karşıya kalmaktadır.

Belirtiler konusunda öncelikli olarak nefes darlığı problemi karşımıza çıkmaktadır. Nefes alırken zorlanmalar yaşanmaya başlar. Aynı zamanda da kalp ritmi bozulmakta ve nabız da normalin üzerinde atmaktadır. Nabız artması sebebiyle doğal olarak yüksek tansiyon da beraberinde gelmektedir. Bu arada şunu da bilmek gerekir ki hastalığın ilk başladığı zamanlarda değil hastalık ilerledikçe kendini belli edecektir.

Akciğer Sönmesi Kimlerde Görülür?

Az önce de söylediğimiz gibi öncelikli olarak sigara içenlerde görülmektedir. Ancak akciğerlere gelecek her darbe, sizleri bu tip durumlarla karşı karşıya bırakabilir. Örnek vermek gerekirse bir trafik kazasında bu bölgeye alınan darbe ve ya şakalaşırken alınan sert bir darbe dahi bu tarz durumlarla sizleri karşı karşıya bırakabilir.

Bu hastalığın tüm bilgilerini aktarırken elbette tedavisi olduğunu da bilmek gerekir. Ancak evde hastanın tedaviye çalışması tamamen yanlış bir hareket olacaktır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığı takdirde doktora başvurulması gerekmektedir. Bu durumda hekim sizlere gereken tedavi süreci ve işlemleri hakkında da bilgi verecektir.

Kaynak: www.bilgihanemiz.com 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir