Akciğer Kanseri Nedir ?

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Akciğer Kanseri Nedir ?

Akciğer Kanseri Nedir ?

Akciğer kanserine Büyük resimden Bakış

Hem erkekler hem de kadınlar arasında en çok ölüme yol açan kanser türü akciğer kanseridir. Ancak bu durum geçmiş yıllarda bu şekilde değildi. Sigara kullanımının yaygınlaşmadan öncelerde akciğer kanseriyle karşılaşmak nadir görünen bir olaydı. Günümüzde kirlilik ya da diğer sebeplerden ötürü görülen akciğer kanseri oranı sigaradan dolayı görülen kansere göre 10 da birlik bir paya sahiptir. Hastalık adına yapılan çalışmalar neticesinde geliştirilen ilaçlar hastalar için her ne kadar yeni umutlar olsada günümüzde halen tedavi eksik kalmaktadır.

akciğer kanseri
Hem erkekler hem de kadınlar arasında en çok ölüme yol açan kanser türü akciğer kanseridir

Sigaralar kansere sebep olan birçok kimyasal madde ile doludur. Bu maddelerin zararlarından bir tanesi akciğerin doğal savunma mekanizmasını etkisiz hale getirmesidir. İnsan solunum yollarında küçük tüyler bulunur. Akciğerleri korumak için toksin, bakteri ve Virüsler solunum sisteminin bu bölümlerinde temizlenir. Tütündeki duman bu kısında birikerek sistemin görev yapmasını engeller ve kimyasalların birikmesine neden olur.

Akciğer kanserinin belirtileri

Akciğerde oluşan kanser sessizce başlar. Erken dönemlerde çoğunlukla bir belirti veya işaret vermez. Ancak durum ilerledikçe şu akciğer kanseri belirtileri gözlenebilir.

 • Özellikle Derin nefes alırken hissedilen göğüs ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Ölecekmişçesine geçmeyen öksürük
 • Balgamlı ve kanlı öksürük
 • Yorgunluk hissi

Bu kanser türünü spiral CT adında bir cihazla erken teşhis ile fark etme durumu olabilir ancak kişinin hayatını kurtaracak kadar erken teşhis olup olmadığı netlik kazanmamıştır. Uzmanlar 55-80 yaş aralığındaki kişilerin risk grubunda olduğunu ve her yıl 1 kez CT taraması yaptırmaları gerektiğini önermektedir.

Akciğer Kanserinin Teşhisi

Doktorunuz sizin akciğer kanseri hastalığına yakalandığınızı düşünürse göğüs grafisi ve diğer görüntüleme testlerine gitmenizi isteyebilir. Bunlar dışında balgam tükürterek balgam testi yapılabilmektedir. Testlerden birinde kanser bulgusuna rastlanması halinde biyopsi olmanız gerekecektir.

Doktorunuz ciğerlerinizdeki şüpheli büyümenin nedeni öğrenmek için bir parça alır ve incelemeye gönderir. Numuneyi patolog inceler ve büyüme sebebinin bir tümörden mi, tümördense bunun akciğer kanseri olup olmadığını inceler. Sonuçta kanser ortaya çıkarsa ne türden bir kanser olduğu incelenir.

İki Ana Tür

Akciğer kanseri küçük hücreli ise daha saldırgan bir yapıya sahip olur. Saldırgan olması hastalığın erken dönemde daha hızlı yayılmasından dolayı verilen ifadedir. Kanser türü özellikle sigara tüketenlerde görülür. Sigara içmeyen kişilerde nadiren görülür. Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri türü diğerine oranla daha yavaş büyür. Bu iki türden küçük hücreli olmayan diğerine oranla %85 daha sık görülür.

Küçük hücreli akciğer kanseri iki kısma ayrılmaktadır. Bunlardan ilki “sınırlı” evredir. Bu evre, kanser akciğer ve lenf düğümleriyle sınırlı kalmıştır anlamında gelir. “kapsamlı yani yaygın” kanseri türünde ise kanser hastalığı akciğerlerin ötesine kadar yayılmış anlamına gelir. Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri evre olarak 1den 4 e kadar yayılmaktadır.

Erken Dönemde Tedavi

akciğer kanseri
Kemoterapi , Akciğer Kanserinin Tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.

Yapılan kontrolde doktorlar akciğer kanserinin akciğerden ötesine yayılmadığını ve türünü de küçük hücreli olmayan kanser türü olduğunu tespit ederse bu durumda bir operasyon yapılabilir. Cerrah yaptığı muayene sonrasında alacağı operasyon kararıyla birlikte ciğerdeki tümörlü bolumu veya gerekli görürse tüm ciğeri çıkarır. Kimi hastalar operasyon sonrasında kalan kanserli hücreleri öldürebilmek için kemoterapi yada radyasyon alır. Ameliyat çoğunlukla küçük hücreli kanser türünde işe yaramaz çünkü hastalık tespit edilene kadar kanser yayılmıştır.

Kemoterapi ile Akciğer Kanserinin Tedavisi

Akciğer kanseri hasta insanları tedavi edemeyecek derecede yayılmış durumdaysa yapılacak tedavi yöntemleri insanları daha uzun yaşatmaya ve bu yaşam içerisinde daha kaliteli bir hayat sürmelerine yardımcı olmaya yönelik olur. Kemoterapi ve radyasyon tümörleri küçültecektir. Ayrıca kemik ağrısı ve solunum yollarında tıkanma sorunlarına yardımcı olur. Kemoterapi genel olarak küçük hücreli kanser türünde uygulanan başlıca yöntemdir.

Yeni Tedavi yöntemleri

Yapılan standart tedavi işlemleri işe yaramazsa hedef tedavi ve kemoterapi tedavisi yardımcı olabilir. Akciğer kanserinde kanserli hücreleri besleyen yeni kan damarlarının oluşması ve büyümesi engellenebilir.

İmmünoterapi: Bu yöntem Küçük hücreli olmayan akciğer kanserinde ilerlemiş vakalarda kullanılır ve bağışıklık sistemiyle beraber çalışır. Yöntem herkeste işe yaramamakta ancak bazı hastalarda işe yaradığı görülmektedir.

Akciğer kanserine tedavi yollarını bulmak adına yapılan klinik araştırmalar doktorlar için gelecek vaat eden yeni yollar bulmalarına yardımcı olmaktadır. Bu yönde hastalarda katkı sağlamak adına araştırmalara katılabilir.

Sigaradan uzak durmak

akciğer kanseri
Akciğer kanserinin en büyük sebeplerinden biri sigaradır

İnsanlar akciğer kanseri olduklarını öğrendiklerinde bir şok yasabilmektedirler. Eğer psikolojik olarak kaldırmayacağınızı düşünüyorsanız bir uzmandan mutlaka yardım isteyiniz. Ayrıca kanser olduktan sonra da halen sigara içen kişilerin bırakmasında bir mahsur yoktur. Sağlıklı değişiklikler yapmak için geç kalmamış olabilirsiniz. Araştırmalar kanser olduktan sonra sigarayı bırakanların tedaviye daha iyi yanıt verdiklerini göstermiştir.

Akciğer kanserinin en büyük sebeplerinden biri sigaradır. Ancak bu durum tek basına bir risk faktörü değildir. Yani sizler içici değilseniz risk faktörü dışındayım diyemezsiniz. Evinizde ya da iş yerinizde sigara kullanan birileri varsa ve aynı havaı soluyorsanız sizlerde risk altındasınız. Sigara içen biriyle evli olan kişilerin içmeyen kişilere oranlara akciğer kanserine yakalanma ihtimali %20 daha fazladır.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

 1. Allah kimseyi bu duruma düşürmesin. Oldukça kötü bir hastalık ama zamanla bununda çaresi bulunacak Allah ın izni ile.

 2. Benim için en korkutucu kanser türü. O yüzden daha hiç sigara içmedim böyle de devam eder. İnşallah insanlar sigaran vazgeçer, tıp kanser türlerinde daha da gelişir.

 3. Kanser de aslında ırsi bizim ailede de var ama dedemde olmuştu ama ağzına hiç sigara sürmemişti yani bu kanserin sadece sigara ile alaksı yok bence.

 4. Akciger kanseri hali hazirda caresi pek bulunamayan bir hastalik gibi. Bir kere cikti mi aman vermiyor. Bu nedenle ozellikle sigara tiryakileri bir kez daha dusunsun derim.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir