Akapuntur Tedavisi ve Uygulama | Saglik Sokagi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Akapuntur Tedavisi ve Uygulama

Akapuntur Tedavisi ve Uygulama

Akupunktur, ile Derinin altında 14 enerji kanalı yer almaktadır. Bu kanalların üzerinde direnç noktaları bulunmaktadır. Bu noktalar ise çeşitli organlar ile bağlantılıdır. Akupunktur tedavisinde bu noktalar uyarılarak çeşitli organların düzenli ve doğru çalışmalarını sağlayacak şekilde hormonlar salgılanmasına yardımcı olur.

Yan etkilerinin ve işleyişinde herhangi bir kimyasal yoktur. Öyle ki bazı ameliyatlar öncesinde ilaçla anestezi uygulamak yerine akupunktur uygulanmaktadır.

Akupunktur kelimesi, anlamı iğne olan “Akus” ve anlamı batırma anlamına gelen “puntura” kelimelerinin birleşiminden gelmektedir.   Kabul edildiği tarihten bu yana pek çok üniversitede eğitimi verilmektedir.

Akupunktur Tedavisini Uygulama

Ülkemizde akupunktur tedavisini uygulamanın yasal olarak başlıca şartı hekim olmak ve “Akupunktur Tedavisi Uygulama Sertifikası”na sahip olmaktır.

Yurt dışında ya da Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı iznine sahip olan kurslardan eğitim alınabilir. Alınan eğitimin uygun kabul edilmesi durumunda, Bakanlığın gerek görmesi durumunda Akupunktur Bilim Komisyonu tarafından oluşturulan bir jüri tarafından değerlendirmeye alınır. Bu jürinin değerlendirmesi neticesinde eğitim alan kişi için “Akupunktur Tedavisi Uygulama Sertifikası” verilir.

Ayrıca Türkiye ‘deki Tıp Fakültelerinde de Akupunktur Bilim Komisyonu tarafından düzenlenen müfredat doğrultusunda eğitim verilmektedir. Bu tıp fakültelerinde gerekli eğitim üyeleri ve akupunktur birimleri bulunmaktadır. Düzenlemeler, onaylamalar ve denetlemeler ise Bakanlık tarafndan gerçekleştirilmektedir. Aynı eğitim sonrası sınavı da yine bakanlık tarafından düzenlenen sınav ile gerçekleştirilir ve sınavı geçenler “Akupunktur Tedavisi Uygulama Sertifikası” alırlar.

İzmir Akupunktur kliniğinde tedavi uygulayan Uzman Doktor Başak BİNGÖL ‘den akupunktur tedavisine dair randevu ya da bilgi almak için web sitesi olan www.karsiyakaakupunktur.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

14 yorum

  1. Bende kas sendromu var akapundur cok iyi geliyor. Ama her zmaan yaptiramiyorjm. Kesin birbtedavi bulamiyim. Cok canim yaniyor

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir