Ağız içi yaralarına ne iyi gelir ?

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Ağız içi yaralarına ne iyi gelir ?

Ağız içi yaralarına ne iyi gelir ?

Ağız içi yaralar aslında tıp dilinde ekseriyetle aft olarak adlandırılır. Yani ağzın içinde herhangi bir yerde çıkan ve genellikle beyaz olan bu ufak tefek yaralara aft adını veriyoruz. Ekseriyetle yanak veya dudak mukozasında beliren bu yaralar yer yer dil üzerinde de meydana gelebilmektedir. Toplumumuzda hemen hemen %20 oranında bu durumdan muzdarip olan bireyler vardır ve hemen herkes hayatında bir iki defa mutlaka bu ağız yaralarını atlatmaktadır. Bu yaralar beyaz lekeli olmakla beraber yer yer kırmızı da olabilmektedir ve ülserli lezyon olarak da adlandırılmaktadır. Toplumun geneline baktığımızda kadınların daha çok aft geçirdiğini görmekteyiz. Peki, bu çok sık görülme ihtimali olan ağız yaraları neden oluşuyor?

Ağız içi Yaraların Sebepleri Nelerdir ?

ağız içi yarar
Ağız içi yaraların birçok sebebi olmasına rağmen tam bir nedenini tespit etmek oldukça zordur.

Bu ağız içi yaraların birçok sebebi olmasına rağmen tam bir nedenini tespit etmek oldukça zordur. Nedeni bakteri veya virüs değildir ve bu sebeple de yayılmacı ve bulaşıcı bir politika izlemezler. Aft oluşumuna etki eden bazı faktörlere birlikte bakalım:

Stres: Migren başa olmak üzere gastrit ve yüksek tansiyon gibi hastalıklara da sebep olan stresin ağız içi yaralara da sebep olduğu düşünülmektedir.

Yiyecek Unsuru: Özellikle baharatlı ve asitli yiyecekler ve turunçgiller aft oluşumuna sebep olabilmekle beraber doğrudan tetikleyici değildir. Ancak tuz ve asit içerek yiyecekler ağız içi mukozaya zarar verme potansiyeli olan besinlerdir.

Yanak ve dili ısırmak da ağız içi yaralara sebep olan bir diğer faktördür.

Diş macunu da kimyasal içerdiği için ağız içerisinde tahribata sebep olabilmekte ve ağız içi yaralar oluşturma potansiyeline sahip olabilmektedir. Dolayısıyla diş macunu dikkatli kullanılmalıdır.

Ayrıca B12 vitamini ve demir eksikliği ağız içi yaralara doğrudan sebebiyet veren unsurlar arasında görülmektedir. Tütün çiğnemek de ağza zarar verdiğinden bu ülser atik sonuçları doğurabilmektedir.

 

Ağız İçi Yaraların Tedavisi:

Tedavi amacıyla genellikle ağız içi damlalar kullanılmaktadır. Bu damlalar ağrıyı sıfıra indirerek hastanın yemek yiyebilmesini sağlamakla beraber yaraların iyileşmesinde de etkili olabilmektedir. Genellikle bu yaralar 2-3 gün içerisinde iyileşebilmekle beraber kişideki demir ve B12 vitamini ile de doğrudan ilgili olduğu için kişide eğer eksiklik varsa süreç uzayabilmektedir. Ağzı içi yaraların en büyük dezavantajlarından biri konuşma güçlüğü yaratması ve yemek yemeği neredeyse imkânsız hale getirecek kadar acı çektirmesidir. Bazı damlalar ağız içinde bulunan bu noktaları yakarak duyarsızlaştırmakta ve böylece yemek yenebilmesine izin verebilmektedir. Herhangi bir ilaç kullanılmasa bile bu yaraların 8-10 gün kadar bir sürede geçebildiği gözlemlenmiş olsa da ağrı etkisini geçirmek için çeşitli karışımlar kullanmak gereklidir. Su ve karbonat karışımı ile bu ağrıları bir nebze olsun dindirmek mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

14 yorum

 1. Aftlar benim en buyuk problemim malesef ayni anda 3 4 tane oldugu da oluyor. Yazinizda da velirttiginiz gibi demir ve B12 eksikliginden oldugu tespit edildi. Hic bir ilac fayda etmemisti ama demir eksikligi tedavisinden sonra hic bir sikayetim kalmadi.

 2. Küçük yaşlarda demir eksikliğim vardı o zamanlar ağız içi yara sık sık çıkıyordu. Demir ve B12 vitamini eksikliğini tedavi etmek lazım önce.

 3. gerçekten ağız içi yaraları için paylaştıklarınız çok işe yarıyor. Denedim birkaç gün ve iyileşme oldu.

 4. Ağız için yaraları benim de magdur olduğum bir konu. Vitamin eksiğinden kaynaklanıyor. Beslenmemize dikkat etmeliyiz.

 5. Agzimda yars oldugunda tuzlu suyla gargara yapiyorum. Bi guzel yaniyor. Yandikc daha tuzlu su yapiyorum. İyice yanip sonsun diye. Bilmiyoruk ise yariyo sanki

 6. Öncelikle ağız temizliğine önem vermek gerekiyor. Ayrıca aşırı sıcak veya soğuk yiyecek içeceklerin tüketilmesi de yara oluşturabiliyor.

 7. ağız yaraları en cok acı veren yaralardan genellikle vitamin eksikliğinden cıkıyor bildiğim kadarıyla

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir