!-- Start Alexa Certify Javascript --> Adale Romatizması

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Adale Romatizması

Adale Romatizması

Ülkemizde çok görülen hastalıklardan biri de adale romatizmasıdır. Bu hastalık özellikle 30 ve üstü yaş aralığında kendini göstermektedir. Tedavi edilmediği sürece etkisini uzun yıllar devam ettirebilen bir hastalıktır. Hastalığın uzun yıllar devam etmesi ise hastanın sosyal hayatında büyük problemlere sebebi olabilmekte ve buna mukabil hastanın psikolojisini dahi etkileyebilmektedir. Tıp alanında “ fibromiyalji” olarak bilinen adale ağrıları kendisini özellikle yetişkin kadınlarda göstermektedir.

Adale romatizması genellikle vücudun kaslarında ve eklemlerinde kendini göstermektedir. Çeşitli belirtilerle birlikte etkisini arttırdıkça ağrıların türü  belirlenerek teşhis kolaylaşmaktadır. Romatizmaya bağlı hastalıkların içerisinde en yaygın olan hastalık türlerinden biri olan adale romatizması hastaya ciddi ağrılar yaşatabilmektedir.

 

Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın bir çok belirtisi bulunmakla beraber en çok karşılaşılan belirtileri şunlardır.

 • Süreklilik arz eden kas ve eklem ağrıları ve bunun neticesi de uykusuz geceler
  Aşırı bir yorgunluk ve halsizlik vaziyeti
 • Yeterli sürede uyunmasına rağmen uyumamış gibi olma durumu
 • Şiddetle seyreden baş ağrıları
 • Konsantrasyon problemleri ve baygınlık hali
 • Fazla idrar oluşumu
 • Kulaklarda çınlama meydana gelmesi

 

Nedenleri Nelerdir?

adale romatizması
Adale romatizmasının en tipik belirteçlerinden bir tanesi soğuk algınlığıdır.

Hastalığın en tipik belirtçelerinden ve başlangıç sebeplerinden biri olarak genel kanı soğuk algınlığıdır. Bu nedenledir ki havanın soğuk olduğu iklimlerde yaşayan insanlarda adale romatizması hastalığı daha sık karşılaşılabilen bir problemdir. Bununla beraber hastalığa sebep olan çeşitli faktörler de bulunmaktadır. Bu faktörleri sizin için sıralıyoruz:

Vücutta gelen terleme durumunun soğuk ile birleşmesi

Diş iltihapları rahatsızlıklarından doğan sorunlar

Siüzitlerde meydana gelmiş olan iltihap durumları

Kiloların fazla olması

55-60 gibi yaş aralıklarına varmış olmak (Türkiye)

 

Hastalığın Teşhisi Nasıl Yapılmaktadır?

Bütün hastalıklarda olduğu gibi adale romatizması hastalığında da doktor tarafından anamnez yani hastanın hastalık hikâyesi dinlenir ve genel bilgler alınır. Bu bilgiler alındıktan sonra ise çeşitli testler ve tetkikler yaptırılır.

Yapılan tek bir test sağlam bir insanda anormal sonuç verebildiği gibi hastalıklı kişilerde de normal sonuçlar verebilir. Kan sayımı, sedimantasyon oranı Romatoid faktör (RF), ANA (antinükleer antikor), idrar tahlili, doku biyopsileri, aspirasyonlar ve röntgenler de kullanılmaktadır ve buna mukabil tam teşhis konmaktadır.

Hastalığın Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

 

Adale romatizmasında genelde ağrı kesici ilaçlar ve kortizon kullanılarak öncelikle ağrılı bölgenin ağrısının alınması hedeflenir. Böylece hasta gündelik hayatına konsantre olabilecek kadar bir duruma getirilir. Bu tip bir tedavide bazı rahatsızlıklar tamamen ortadan kalkabilmektedir.  Bu tedavi türünün başarıya ulaşması için hastanın mutlaka doktor tavsiyelerini tam bir şekilde yerine getirmesi gerekmektedir.  Bunları yerine getiren hastanın bir kaç günlük istirahatten sonra hayatına devam etmesi beklenir.

Hastalıktan Korunmak Mümkün mü?

Romatizmal hastalıklardan korunmak istiyorsak soğuklardan da korunmamız gerekiyor. Birçok Romatizmal hastalığın altında soğuk algınlığının yattığını unutmamalıyız. Dolayısıyla bu mevsimlerde mutlaka kalın giysiler giyinmeli ve olabildiğince soğuktan korunulmalıdır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken durum ise sigara ve alkol kullanımıdır. Unutulmamalıdır ki sigara ve alkol neredeyse bütün rahatsızlıkların günümüzde anasıdır.

Günlük fiziksel egzersizler ağrıları azaltabildiği gibi tamamen ortadan kaldırabilmektedir.

Gereğinden fazla su tüketiminin önüne geçilmelidir. Özellikle soğuk havalarda!

Kol ve bacaklarda da masaj oldukça önemlidir. Vücutta biriken stres ne kadar çok boşaltılırsa o kadar rahatlarız. Böylece adalelerimizde meydana gelebilecek rahatsızlıkları da minimum seviyeye indirgemiş oluruz. Adale rahatsızlıklarının temelinde kasların ve sinirlerin sıkışmasının büyük rolü olduğu bir gerçektir. Dolaysıyla vücudumuzun duruşuna dikkat etmeli ve egzersizlerimizi ihmal etmemeliyiz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

, Kepek nasil gider, göz altı ışık dolgusu ankara, emes hastalığı nedir