• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sanayinin Ülkemizdeki Yeri

Sanayinin Ülkemizdeki Yeri

Dünyadaki ülkeler geçimlerini sağlayabilmek için birtakım kollarda kendilerini geliştirmek ve bu sayede yeterince para kazanmak zorundadırlar. Ülkelerin varlıklarını sürdürebilmelerinin yegane yollarından bir tanesi ekonomik olarak kendilerini ispatlayabilmelerinden geçer. Bu sebeple sanayi, tarım ve hizmet sektörlerinden en az birinde uzmanlaşmak ve varlıklarını ispatlamak zorundadırlar. Saydığımız dallar arasında bulunan sanayi ,özellikle gelişen ve gelişmekte olan ülkelerde on plana çıkan bir is gücüdür. Sanayi sayesinde ülkeler bir şeyler üretebilmekte ve diğer ülkelere üstünlük kurabilmektedir. Sanayinin önemi okadar çoktur ki bir ülkelerin gelişmişlik seviyesi sanayi gelişimi ile ölçülür. Peki bu gelişim nasıl sağlanır? Gelişmiş bir ülkedeki is gücü sayesinde üretilen ürünler diğer ülkelere pazarlanır. Böylece ülkeye döviz girer. Para girişinden dolayı ülkede refah gücü artar ve insanların gelir düzeyi yükselir.

Tüm bunların yanında pazarlanan mallar sayesinde kazanılan para ve vergiler devletin kasasına girer. Bu ayni zamanda vatandaşa yatırım olarak geri dönecektir. Ülkede ki eğitim ,sağlık, ulaşım gibi faktörler bu yatırımlardan payını alacak ve yeni is gücü sahaları açılacaktır.
Sanayinin bu denli önemli olduğu dünyada ülkemizin gelişmişliğe kapalı kalmasını beklemek doğru olmaz. Başkent Ankara’da bulunan Ankara Şaşmaz sanayi sitesi ülke ekonomimize katkıda bulunan kuruluşlardan birisidir. Birçok irili ufaklı sanayi kuruluşlarını şaşmaz sanayi sitesi içerisinde bulmak mümkün. Ülkemizin başkentinde bu denli muntazam kuruluşların bulunması bizler için olumlu çalışmalardır. Üretilen ürünlerin zamanı gelince parça değişimi yada oluşan arizalarının tamiratı gibi emek ve is gücü gerektiren işlemlerin yapılması için bu tarz kuruluşlarsa ihtiyaç vardır. Kazanılan para böylece ülkemiz içerisinde kalacak ve milli gelirimizde eksilme olmayacaktır. İrili ufaklı bu türden bir çok kuruluş sayesinde çark doğru islemektedir. Çarkın dişlerinden birisi olan şaşmaz sanayi kendi üzerine düşsen görevi yapmaktadır.
Neden sanayi üzerine bu denli önem vermek istediğimizi soracak olursanız geçmişte 2. Dünya savaşından yenik çıkan Almanya’ya bakmanız yeterli olacaktır. Sıfırdan bir ekonomi ve yeni bir sanayi ile nasıl kendini geliştirerek günümüzde dev bir maddi güce sahip olduğunu görebilirsiniz. Bir çok araba markası bugün Almanya üretimindedir. Zamanında teknolojisini ve üretimini kullanarak kendini geliştirmiş ve bugün ürettiği gücün meyvesini yemektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Evde Ek is, Borsa Öğrenme, Kepek nasil gider, emes hastalığı nedir, Bebek Deterjanı, One Hit Wonder,Joyetech,