• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Porpolis Nedir ?

Porpolis Nedir ?

Prpolis yapışkan ve reçinemsi bir yapıya sahiptir. Bu ürünü bal arıları oluşturmaktadır. Bal arılarınca üretilmelerindeki ana amaç yaptıkları balı dış etkenlerden ve başlıca mikro organizmalardan korumaktır. Bu yüzden kovanların propolis adındaki bu madde ile kaplamaktadırlar.

Bahse konu bu madde bitkilerin filiz ve tomurcuklarında bulunur. Ortamın durumuna göre değişik kıvamlarda bulunur. Sıcak şartlarla karşılaştığında yumuşar, sıvı propolis olur, soğukta ise katılaşır. Doğada değişik renklerde bulunur. Yapışkan bir madde olduğundan dolayı arılarca güçlükle toplanır.

Arılar tarafından yoğun olarak kullanılan bu madde üzerine bilimsel birçok araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırmalar bu maddenin insanlar arasından kullanılabilecek antibiyotik sınıfından bir ürün olduğu şeklinde tezler atılmasına neden olmuştur. Ancak araştırmalar sonucu tam olarak netlik kazanmamıştır. Bu madenin insanlarca kullanımında alerji üzerinde etkisi olabilmektedir. Bu sebeple her zaman belirtiğimiz gibi mutlaka bir doktor kontrolünde olmak sağlık açısından önemidir. Kendinizde bir alerji olup olmadığını yapılacak testler sonucunda anlayabilirsiniz.

Bu madde kan basıncı üzerinde düşürücü bir etki yapmakta ve kişide sakinleşmeye sebebiyet vermektedir. Karaciğer üzerinde etkisi olduğu düşünülmektedir. Alkol vb. maddelerin yaptığı tahribatlara karşı koruyucu olduğu düşünülmektedir.

Arılar ile Propolis Arasındaki İlişki Nedir?

Birçok işlemlerinde arılar tarafından kullanılan bu madde sayesinde en önemli temizlik işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. Bu maddenin sahip olduğu anti bakteriyel özelliğini daha çok kullanan arılar, kovan içerisinde ölen ve dışarıya taşıyamayacak kadar büyük olan böcekleri propolis ile kaplarlar. Bir açıdan mumyalarlar. Arılar bu işlemi yaparken ölen canlının kovan içerisinde olumsuzluklar oluşturacağını ve bedeninin bozulacağını bilmektedir. Yaptıkları bu işlemler bakteri barındırmayan propolis ile mumyalama yaparak bu kötü etkinin önüne geçilmiştir.

Porpolisin Yan etkilerine dikkat

Polene karşı alerji gösterenler ile herhangi bir alerjisi olup olmadığı hakkında bilgisi olanların öncelikle bir doktora görünmeleri gerekmektedir. Basit bir alerji testi ile kendinizde yan etki olabileceği konusunda bilgi sahibi olursunuz. Doktor tarafından kullanılmasında mahsur görünmemesi halinde ürünü kullanmaya başlamanızı öneririz.

Propolis Nerelerden Alınabilir?

Propolis kovanlardan bulunarak alınabileceği gibi tablet, toz ya da balen sıvı propolis olarak piyasadan temin edebilirsiniz. Satın alma işleminde siz değerli ziyaretçlerimizi dikkatli olma konusunda uyaralım. Piyasada çok ucuza satılan ürünlerin gerçekten uzak olduğu düşünülmektedir. Kalitesiz ve merdiven altı ürünlerden uzak durulması gerektiğini ve doktor kontrolü dahilin de bu tür ürünler kullanılması gerektiğini altını çizerek belirtiyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Evde Ek is, Borsa Öğrenme, Kepek nasil gider, emes hastalığı nedir, Bebek Deterjanı, One Hit Wonder,Joyetech,